MICRO 100 RR-069-6X Grooving Tool, 0.069 Inch Tooth Width, 0.375 Inch Max. Bore Depth, 0.375 Inch Head Width
Get it by Thursday, Jun 4
€94.64 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Grooving Tool |
| Head Width | 3/8" |
| Max. Bore Depth | 3/8" |
| Min. Bore Dia. | 0.397" |
| Product Datasheet | micro-100-fgi-0720.pdf |
| Projection | 0.1" |
| Tooth Width | 0.069" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 0.95 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 0.95 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Overall Length | Shank Dia. | Bore Dia. | Projection | Finish | Groove Width | Max. Cutting Depth | Cutting Direction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
RR-017-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/2" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-10 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 5/8" | Right Hand | €63.03 | |
![]() |
RR-025-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/2" | Right Hand | €61.62 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Manual Air Control Valves
- Wall Shelves
- Barrier Flagging and Underground Tapes
- Rope Barriers
- Contact Level Sensors
- RUD CHAIN RS Eye Bolts, Metric Thread
- DICKSON 4 Inch Temperature Chart Recorders
- ACME ELECTRIC WI300 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- ACCURIDE SS5321 Series Heavy Duty Over Travel Slides
- AKRO-MILS 30260 Akrobins Plastic Storage Bins
- VESTIL CAS Series Dock Leveler Curb Angle Sets
- REGAL Met-Flo Series Metric Thread Forming Taps, HSS, Chrome Over Nitride
- VELCRO Slotted Hook and Loop Cable Ties
- SEALMASTER STH Series Take-Up Units
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MICRO 100 RR-069-6X Grooving Tool, 0.069 Inch Tooth Width, 0.375 Inch Max. Bore Depth, 0.375 Inch Head Width
€94.64 /unit


