MICRO 100 RR-062-1000-312X Grooving Tool, 0.062 Inch Tooth Width, 1 Inch Max. Bore Depth, 0.3125 Inch Head Width
Get it by Thursday, Jun 4
€73.53 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Grooving Tool |
| Head Width | 5/16" |
| Max. Bore Depth | 1" |
| Min. Bore Dia. | 0.334" |
| Product Datasheet | micro-100-fgi-0720.pdf |
| Projection | 0.1" |
| Tooth Width | 1/16" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 0.79 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 0.79 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Overall Length | Shank Dia. | Bore Dia. | Projection | Finish | Groove Width | Max. Cutting Depth | Cutting Direction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
RR-017-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/2" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-10 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 5/8" | Right Hand | €63.03 | |
![]() |
RR-025-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/2" | Right Hand | €61.62 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Hex/Torx Keys
- Stroboscopes
- Stationary Power Tool Motors
- Emergency Eye Wash Stations
- Alternating Relays
- AKRO-MILS 30250 Akrobins Plastic Storage Bins
- FABENCO R Series Bolt-on Self-Closing Industrial Safety Gates
- WESTWARD Knee Pads, Polypropylene, 2 Straps
- VIEGA PROPRESS XL-C Caps, Copper, Press Connection
- PASS AND SEYMOUR Isolated Ground Hospital Grade Receptacles
- TB WOODS 8V Belt Adjustable Sheaves
- BOSTON GEAR 8 Transverse Diametral Pitch Left Hand Steel Hardened Helical Gears
- KUNKLE Series 215V Safety relief Valves
- FSI Body Bags
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MICRO 100 RR-062-1000-312X Grooving Tool, 0.062 Inch Tooth Width, 1 Inch Max. Bore Depth, 0.3125 Inch Head Width
€73.53 /unit


