MICRO 100 RR-039-250-250 Grooving Tool, 0.039 Inch Tooth Width, 0.25 Inch Max. Bore Depth, 0.25 Inch Head Width
Get it by Thursday, Jun 4
€50.82 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Grooving Tool |
| Head Width | 1/4" |
| Max. Bore Depth | 1/4" |
| Min. Bore Dia. | 0.272" |
| Product Datasheet | micro-100-fgi-0720.pdf |
| Projection | 0.05" |
| Tooth Width | 0.039" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 0.64 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 0.64 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Overall Length | Shank Dia. | Bore Dia. | Projection | Finish | Groove Width | Max. Cutting Depth | Cutting Direction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
RR-017-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/2" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-10 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 5/8" | Right Hand | €63.03 | |
![]() |
RR-025-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/2" | Right Hand | €61.62 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Inline Filters
- Plug Valves
- Lighting Transformers
- Pressure Gauge Panel Mount Kits
- Bonding and Grounding Wire
- OIL SAFE Color Coded Drum Rings
- ANSELL 58-330 Alphatec Aquadri Gloves
- VIEGA PROPRESS Adapter Flange, Bronze, Press x Flange
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 3000 Gas Springs
- ANVIL AS888 Series Four Hole Splice Plates
- GEORG FISCHER Red Tee
- FEBCO Total Rubber Parts Kits
- GROVE GEAR EL Series, HM-H1 Style, 824 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
- SMITH BEARING CR-XB-SS Series Cam Follower, Stainless Steel, Hex-Drive
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MICRO 100 RR-039-250-250 Grooving Tool, 0.039 Inch Tooth Width, 0.25 Inch Max. Bore Depth, 0.25 Inch Head Width
€50.82 /unit


