MICRO 100 RR-030-150-120X Grooving Tool, 0.03 Inch Tooth Width, 0.15 Inch Max. Bore Depth, 0.12 Inch Head Width
Get it by Thursday, Jun 4
€53.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Grooving Tool |
| Head Width | 3/25" |
| Max. Bore Depth | 0.15" |
| Min. Bore Dia. | 0.134" |
| Product Datasheet | micro-100-fgi-0720.pdf |
| Projection | 0.03" |
| Tooth Width | 0.03" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 0.48 |
| Ship length (cm) | 5.08 |
| Ship width (cm) | 0.48 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Overall Length | Shank Dia. | Bore Dia. | Projection | Finish | Groove Width | Max. Cutting Depth | Cutting Direction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
RR-017-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/2" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-10 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 5/8" | Right Hand | €63.03 | |
![]() |
RR-025-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/2" | Right Hand | €61.62 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Lanterns
- Pressure Washer Motors
- Elevator Sump Pump with Oil Sensor
- ESD and Cleanroom Stools
- Microscope Accessories
- OIL SAFE Premium Pumps
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps, Flanged Base, U Bar
- RUD CHAIN Collar Nuts, Grade 10, Crack Tested
- RUD CHAIN INOX-STAR Stainless Steel Eye Bolts, Metric
- MUELLER INDUSTRIES 691M Duplex Basket Strainers
- UNISTRUT Corner Plate
- APPROVED VENDOR Couplings
- DIVERSITECH Hot Surface Igniters
- NIBCO PC612 Series Tees, P x P x F, Wrot Copper
- NIBCO 5133-3-3 Series FKM Threaded Unions, FPT x FPT, Corzan CPVC Schedule 80
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MICRO 100 RR-030-150-120X Grooving Tool, 0.03 Inch Tooth Width, 0.15 Inch Max. Bore Depth, 0.12 Inch Head Width
€53.33 /unit


