MICRO 100 RR-020-375-140X Grooving Tool, 0.02 Inch Tooth Width, 0.375 Inch Max. Bore Depth, 0.14 Inch Head Width
Get it by Thursday, Jun 4
€53.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Grooving Tool |
| Head Width | 9/64" |
| Max. Bore Depth | 3/8" |
| Min. Bore Dia. | 0.154" |
| Product Datasheet | micro-100-fgi-0720.pdf |
| Projection | 0.03" |
| Tooth Width | 0.02" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 0.48 |
| Ship length (cm) | 5.08 |
| Ship width (cm) | 0.48 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Overall Length | Shank Dia. | Bore Dia. | Projection | Finish | Groove Width | Max. Cutting Depth | Cutting Direction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
RR-017-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/2" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-10 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 5/8" | Right Hand | €63.03 | |
![]() |
RR-025-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/2" | Right Hand | €61.62 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Submersible Level Transmitters
- Water Purification System Accessories
- Pneumatic Lubricators
- Valve Accessories
- Stick Electrodes
- VIEGA PROPRESS Union Zero Lead Bronze Press x MNPT
- CHICAGO PNEUMATIC CP7255 Series Orbital Sanders
- KEO Woodruff Keyseat Cutter Sets
- ANVIL AS928 Series Z Supports
- WATTS RK-007 Series, Double Check Valve Repair Kit
- GARLAND MFG Elastomer Mallets
- SPEARS VALVES PVC White Schedule 40 Fitting Tees, ASTM Socket x FBSP
- HUOT Wall Lockers
- DESTACO Parallel Grippers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MICRO 100 RR-020-375-140X Grooving Tool, 0.02 Inch Tooth Width, 0.375 Inch Max. Bore Depth, 0.14 Inch Head Width
€53.33 /unit


