MICRO 100 CREM-060-150X Carbide End Mill Diameter 1.5mm | AA7PKQ 16G106
MICRO 100 CREM-060-150X Carbide End Mill Diameter 1.5mm
Item: AA7PKQModel: CREM-060-150XCross Ref: 16G106
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Carbide End Mill
Corner Radius 1.5 mm
Cutting Direction Right Hand
Cutting Direction - Machining Right Hand
Cutting Type Center
Diameter 1.5 mm
Dimension Type Metric
Drilling Tool Configuration Individual
End Single
End Mill Application Roughing/Finishing
End Mill Application Finishing, Roughing
End Mill Cutting Type Center Cutting
End Mill Style Corner Rounding
Finish AlTiN Coat
Finish - Machining AlTiN
Grade Grade C2
List Number CREM
Material Carbide
Material - Machining Carbide
Material Applications Alloy Steels, Nickel, Stainless Steels, Titanium, Tool Steel
Measurement System Metric
Milling Dia. 1.5 mm
Milling Dia. 1.50mm
Number Of Flutes 3
Overall Length 57 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium, Steel
Primary Material Application Iso Code K, N, P
Shank Dia. 6 mm