METRO 5MPRXGSA-21 Rigid Stem Caster H5 Inch 21 Inch Channel PR
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Rigid Stem Caster |
| Caster Frame Material | Stainless Steel |
| Caster Mounting Height | 6 1/16" |
| Caster Mounting Type | Stem |
| Caster Stem Diameter | 27/32" |
| Caster Sub-type | Rigid |
| Caster Wheel Dia. | 5" |
| Caster Wheel Type | Standard |
| Caster Wheel Width | 1 1/4" |
| Caster Wheel/tread Material | Polyurethane |
| For Shelf Depth | 21" |
| For Use With Mfr. Model Number | 5Mprxgsa-21 |
| Load Capacity | 300 lbs. |
| Material | Polyurethane |
| Mounting Type | Stem Caster |
| Overall Height | 5" |