MERSEN FERRAZ STP347P07 Surge Protection Device, Plugable, 347V, 75kA, 1 Pole | CH6BRM
MERSEN FERRAZ STP347P07 Surge Protection Device, Plugable, 347V, 75kA, 1 Pole
Item: CH6BRMModel: STP347P07
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Surge Protection Device
Ac/dc AC
Body Material Polyethelene Terphthalate
Connection/terminal Type Box
Frequency 50/60 Hz
Height 71.4 mm
Installation Mounting DIN Rail
Length 106.4 mm
Mcov L-n 420V
Nominal Discharge Current 20 kA
Number Of Poles 1
Number Of Wires 2
Product Datasheet mersen-ferraz-sp07u175.pdf
Product Group Power Line SPDS
Protection Modes L-N
Rated Torque 35.4 lbs.-in.
Rated Torque 35.4 Lbs.In.
Replacement Plug L1 SP07U420
Rohs Compliant Yes
System Configuration Single Phase
Torque Rating 4 N-m
Ul Spd Type Type 1 Component Assembly
Vpr L-n 1500V
Width 17.5 mm