MERSEN FERRAZ HP10M30-V Fuse, 1000 VDC, 30A, gPV Class, Blade Mount | CH4YWM
MERSEN FERRAZ HP10M30-V Fuse, 1000 VDC, 30A, gPV Class, Blade Mount
Item: CH4YWMModel: HP10M30-V
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 10 kA
Ac/dc DC
Amps 30A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Blade
Diameter 10.4 mm
Finish Tin Plated
Frequency 50/60 Hz
Fuse Class Photovoltaic
Fuse Type Photovoltaic
Length 60.5 mm
Mounting Clip
Mounting Type Clip
Product Datasheet mersen-ferraz-hp10m1.pdf
Product Group Special Purpose Fuses
Rated Voltage Dc Ul 1000V
Rohs Compliant Yes
Speed Characteristic GPV
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.42
Ship height (cm)14.27
Ship length (cm)6.65
Ship width (cm)12.7
Documentation:
Datasheet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.