MERSEN FERRAZ AJT125EI Time Delay Fuse, 600V, 125A, Class J | CH4WCG
MERSEN FERRAZ AJT125EI Time Delay Fuse, 600V, 125A, Class J
Item: CH4WCGModel: AJT125EI
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Time Delay Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 200 kA
Ac Voltage 600V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 125A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Brass
Connection/terminal Type Blade
Diameter 41.3 mm
Frequency 50/60 Hz
Fuse Class Class J
Fuse Dia. 1.62"
Fuse Length 5 3/4"
Indication System Yes
Indication System Type Ei Indicator
Length 146 mm
Mounting Clip, Bolted
Product Datasheet mersen-ferraz-ajt10.pdf
Product Group Low Voltage UL/CSA Fuses
Rated Voltage Ac Ul 600V
Rated Voltage Dc Ul 500V
Rohs Compliant Yes
Speed Characteristic Time Delay
Speed Type Time Delay
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.48
Ship height (cm)6.99
Ship length (cm)15.54
Ship width (cm)7.62
Product Details:
    • EI Indicator
Documentation:
Datasheet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.