MERSEN FERRAZ A70QS800-4IL Semiconductor, High Speed, 700V, 800A, aR Class | CH4VZF
MERSEN FERRAZ A70QS800-4IL Semiconductor, High Speed, 700V, 800A, aR Class
Item: CH4VZFModel: A70QS800-4IL
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Semiconductor Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 40 kA
Ac Voltage 700V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 800A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Blade
Diameter 63.5 mm
Finish Tin Plated
Frequency 50/60 Hz
Indication System Yes
Indication System Type Il Indicator
Length 180.1 mm
Mounting Bolted
Product Datasheet mersen-ferraz-a70qs100-4.pdf
Product Group Semiconductor Protection Fuses
Rated Voltage Ac Ul 700V
Rated Voltage Dc Ul 700V