MERSEN FERRAZ A70QS800-4 Semiconductor, High Speed, 700V, 800A, aR Class | CH4VZE
MERSEN FERRAZ A70QS800-4 Semiconductor, High Speed, 700V, 800A, aR Class
Item: CH4VZEModel: A70QS800-4Cross Ref: 6XPT0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Semiconductor Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 40 kA
Ac Voltage 700V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 800A
Body Material Fiberglass
Body Style Bolt On
Body Type Bolt-On
Body Type Bolt On
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Blade
Dc Voltage 700V DC
Dc Voltage Rating 700V DC
Diameter 63.5 mm
Element Single
Equivalent Brand And Series A70Qs, Bussman Fwp, Littlefuse L70Qs, Mersen A70P Series
Equivalent Series A70P, A70Qs, Fwp, L70Qs
Finish Tin Plated
Fits Fuse Block Style Nonrejection
Frequency 50/60 Hz
Fuse Dia. 2 1/2"
Fuse Length 7 1/16"
Fuse Size 7 1/16" x 2 1/2"
Interrupt Rating 100 kA at 700V DC, 200 kA at 700V AC
Length 180.1 mm
Rated Voltage Ac Ul 700V
Rated Voltage Dc Ul 700V