MERSEN FERRAZ A4BT1500 Time Delay Fuse, 600V, 1500A, Class L | CH4URN
MERSEN FERRAZ A4BT1500 Time Delay Fuse, 600V, 1500A, Class L
Item: CH4URNModel: A4BT1500
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 200 kA
Ac Voltage 600V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 1500A
Body Material GMG
Connection/terminal Type Blade
Diameter 76.2 mm
Fuse Class Class L
Fuse Dia. 3"
Fuse Length 10 3/4"
Length 273 mm
Mounting Bolted
Mounting Type Bolt
Product Datasheet mersen-ferraz-a4bt1000.pdf
Product Group Low Voltage UL/CSA Fuses
Rated Voltage Ac Ul 600V
Rated Voltage Dc Ul 500V