MERSEN FERRAZ A4BQ1900 Time Delay Fuse, 600V, 1900A, Class L | CH4UPT A4BQ800
MERSEN FERRAZ A4BQ1900 Time Delay Fuse, 600V, 1900A, Class L
Item: CH4UPTModel: A4BQ1900Cross Ref: 4ZAL1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Time Delay Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 200 kA
Ac Voltage 600V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 1900A
Body Material Melamine
Body Style Blade
Body/insulating Material GMG
Class L
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Blade
Dc Voltage Rating 500V DC
Diameter 3 1/2"
Element Dual
Equivalent Brand And Series Bussmann Krp-C, Littelfuse Klpc, Mersen A4Bq
Equivalent Series A4Bq, Klpc, Krp-C
Finish Silver Plated
Fits Fuse Block Style Nonrejection
Frequency 50/60 Hz
Fuse Class Class L
Fuse Dia. 3 1/2"
Fuse Length 10 3/4"
Fuse Size 10 3/4" x 3 1/2"
Interrupt Rating 100 kA @ 500V DC, 200 kA @ 600V AC
Length 10 3/4"
Mounting Bolted
Mounting Type Bolt
Product Datasheet mersen-ferraz-a4bq1000.pdf
Product Group Low Voltage UL/CSA Fuses
Rated Voltage Ac Ul 600V
Rated Voltage Dc Ul 500V