MERSEN FERRAZ 150TPMOV Metal Oxide Varistor, Thermally Protected, 150V, 50kA, Standard Leads | CH4QPQ
MERSEN FERRAZ 150TPMOV Metal Oxide Varistor, Thermally Protected, 150V, 50kA, Standard Leads
Item: CH4QPQModel: 150TPMOV
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Varistor
Ac/dc AC
Body Material Polyethelene Terphthalate
Frequency 50/60 Hz
Height 16 mm
Indication System Yes
Indication System Type Microswitch
Installation Mounting PCB Mount
Length 59.7 mm
Nominal Discharge Current 20 kA
Product Datasheet mersen-ferraz-150tpmov.pdf
Product Group Surge Protection Components For OEM Designers
Rohs Compliant Yes
Ul Spd Type Type 1 Component Assembly
Width 42.9 mm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.05
Ship height (cm)1.6
Ship length (cm)5.97
Ship width (cm)4.29
Product Details:
    • Microswitch, Visual Tabs
Documentation:
Datasheet
Product Variants
ProductModelHeightNominal Discharge CurrentUl Spd TypeBody MaterialPkg. Qty.Price
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.