MERCOID PBLT2-10-40 Submersible Level Transmitter To 10 Psi | AC2CGT 2HMB4
MERCOID PBLT2-10-40 Submersible Level Transmitter To 10 Psi
Item: AC2CGTModel: PBLT2-10-40Cross Ref: 2HMB4
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Submersible Level Transmitter
Accuracy ±0.25% of Full Scale
Cable Coating ETFE
Cable Material ETFE
Connection Type NPT
Electrical Connections Cable & Wire Leads
Electrical Protection Yes
Grade Grade 316
Housing Material Stainless Steel
Maximum Loop Resistance 900 ohms
Maximum Operating Temperature 200°F
Maximum Pressure 10 psi
Measuring Depth 0 ft. to 23.1 ft.
Minimum Operating Temperature 0°F
Minimum Pressure 0 psi
Operating Temp. Range 0°F to +200°F
Output 4-20 mA
Output Amps 4-20 mA
Overall Height 7.843"
Power Required 13-30V DC
Pressure Range 0 psi to 10 psi
Pressure Rating 0 psi to 10 psi
Process Connection Size 1/2"
Response Time 50 ms
Seal Material Fluoroelastomer
Sensor Dia. 3.437"
Sensor Length 7 4/5"
Sensor Length 7-51/64"
Series PBLT2 Series
Thermal Error -0.02% to +0.02%