MASTER APPLIANCE PH-2200K-A1 Proheat Varitemp Heat Gun W/storage Case, 50-540 Deg C, 230v, Europlug
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Item | Heat Gun |
| Air Velocity | 1219 mpm |
| Air Velocity | 1219 m/min |
| Air Volume | 113-4531 LPM |
| Amps | 6.2A |
| Cord Length | 1.82m |
| Dimension | 21.6 cmx7.6 cmx18.5 cm |
| Frequency | 50 Hz |
| Motor Type | Permanent Magnet |
| Nozzle Size | 22.35 mm |
| Plug Type | Europlug |
| Voltage | 230V |
| Watts | 1426 W |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- PH-2200 Heat Gun with storage case and all 5 attachments (Part No. 35309)
Product Variants
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
PH-1100 | 16 CFM | 120V AC | Three Prong | Variable | No | 1000°F | 500°F | 11A | €161.48 | |
HG-301A | 23 CFM | 120V | - | Variable | - | - | - | 12A | - | RFQ
HG-751B | 23 CFM | 120V | - | Variable | - | - | - | 14.5A | - | RFQ
HG-201A | 23 CFM | 120V | - | Variable | - | - | - | 5A | - | RFQ
HG-202A | 23 CFM | 220V | - | Variable | - | - | - | 3A | - | RFQ