MARTIN SPROCKET CSD20026X35 Drum Pulley, Standard Duty, MXT35 Bushing, 26 Inch Face Width, Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,291.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | MXT35 |
| Face Width | 26" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 20" |
| Outside Diameter | 20" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 91.35 |
| Ship height (cm) | 66.04 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 50.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD30063X35 | 30" | 63" | Steel | Standard Duty | €4,123.34 | |
| CSD36012X35 | 36" | 12" | Steel | Standard Duty | €2,040.35 | |
| CSD20066X35 | 20" | 66" | Steel | Standard Duty | €2,990.78 | |
| CSD18024X35 | 18" | 24" | Steel | Standard Duty | €1,177.05 | |
| CSD36051X35 | 36" | 51" | Steel | Standard Duty | €4,322.33 | |
| CSD10014X35 | 10" | 14" | Steel | Standard Duty | €867.17 | |
| CSD16022X35 | 16" | 22" | Steel | Standard Duty | €1,015.28 |
Explore Products
- SPEARS VALVES YS3AS30-020C Wye Strainer, Socket, FKM, SS, 30 Mesh, 2 Size, CPVC
- EATON DBX003-2050 Dynamic Braking Resistor, 230 VAC, Adjustable/Variable Frequency Drive
- APPROVED VENDOR H166EC Drill Bushing Type H Drill Size # 29
- BOSTON GEAR 710351-002-00000
- WARING COMMERCIAL WSB65CE
- MARTIN SPROCKET 3 C 84 Q Sheave, MST Bushing, 8.8 Inch Outside Dia., 3 Groove, 8.4 Inch Pitch Dia., Cast Iron
- MEM CO C10-SS Barb Fitting, 303 Stainless Steel, Barbed X Barbed, For 1/2 X 1/2 Inch Tube Id
Explore More
- KEYSHAFT
- Non-Adhesive Material Cutter Accessories
- Liquid Level Switches
- Chain and Belt Tensioners
- Clutch Plates and Pad Holders
- Stair Units
- ML KISHIGO Hook And Loop Mesh Vests, 4 Pocket, Lime
- ANSELL 59-001 VSB-8-HS Economic Arm Protection Sleeves
- ASHCROFT A Series Explosion Proof Pressure Switches, Watertight 316SS Body
- USA SEALING Neoprene Flange Gasket, 9-7/8 Inch Outside Diameter
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Nipples, 1 Inch Diameter, Threaded Both Ends
- TB WOODS Bore Assemblies
- RACO Liquidtight 45 Degree Connectors
- NIBCO 5801 Series RP, Repair Couplings, H x H, ABS DWV
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD20026X35 Drum Pulley, Standard Duty, MXT35 Bushing, 26 Inch Face Width, Steel
€1,291.49 /unit
