MARTIN SPROCKET 16CH2206-O Conveyor Hanger, 16 Inch Conveyor Dia., 3 Inch Coupling, 21-1/2 Inch Top Frame Length
Get it by Tuesday, Apr 14
€442.26 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Conveyor Hanger |
| Conveyor Dia. | 16" |
| Coupling Size | 3" |
| Mounting Hole Center | 2 1/2" |
| Slot Size | 9/16" x 1 5/16" |
| Style | 220 |
| Top Frame Length | 21 1/2" |
| Top Frame Thickness | 1/2" |
| Top Frame Width | 5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.55 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 54.61 |
| Ship width (cm) | 12.7 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- OSG 1635020156 Thread Forming Tap, M20x1.5 Thread Size, 25 mm Thread Lg, TiCN, D6 / 6H, Semi-Bottoming
- APPROVED VENDOR 109-305 Radiator Valve Size 1 In
- APOLLO VALVES D271700 Packing, Stem, Ball Valve, Ptfe
- WALTER TOOLS DNMG150604-NFT WSM20S 7053964 Diamond Turning Insert, Neutral, 1/4 Inch Thick, 1/64 Inch Corner Radius
- EATON FAZ-D40/1N Supplementary Protector, 1P+N 40A D Curve
- EATON XTAE080FS1TD5E100 Electronic Motor Starter, 80 A, Side-Mounted, 24-27 Vdc, F Frame, 90 mm, 20-100 A Xtoe
Explore More
- KEYSHAFT
- Limit Switch Receptacle
- Hand Lamps
- Wire Carts
- Door Stops
- Cylinder Stands
- VIEGA PROPRESS XL-C Caps, SS, Press Connection, FKM Seal
- MUELLER INDUSTRIES 1605-AC Chexter Check Valves
- SPEEDAIRE Double Acting Round Air Cylinder, Basic Mount, 1-1/2" Bore Diameter
- BLUCHER Floor Drain
- VULCAN HART U Burner
- SPEARS VALVES PVC True Union Ball Check Valves, BSP Threaded, FKM
- 3M 60 PTFE Film Electrical Tapes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 16CH2206-O Conveyor Hanger, 16 Inch Conveyor Dia., 3 Inch Coupling, 21-1/2 Inch Top Frame Length
€442.26 /unit
