MARTIN SPROCKET 16CH2206 Hanger, 220 Style, 2.5 Inch Bolt Length, 0.5625 x 1.3125 Inch Slot, Steel
Get it by Thursday, Apr 9
€374.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hanger |
| Bolt Size | 5/8" x 2 1/2" |
| Conveyor Dia. | 16" |
| Coupling Size | 3" |
| Material | Steel |
| Mounting Hole Center | 2 1/2" |
| No. Of Mounting Bolts | 4 |
| Slot Size | 9/16" x 1 5/16" |
| Style | 220 |
| Top Frame Length | 21 1/2" |
| Top Frame Thickness | 1/2" |
| Top Frame Width | 50" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 14.85 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 54.61 |
| Ship width (cm) | 127 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- APPROVED VENDOR U51120.016.0150 Machine Screw, 8-32 Thread Size, SS, 1 1/2 In Lg., Std
- WALTER TOOLS F2252.BN.125.Z04.19.S725 5159960 Indexable Slitting Cutter
- LIFT-ALL EE1803NFX20 Web Sling Eye And Eye L20ft 4800lb W3in
- FABORY U51430.025.0087 Spring Pin, 0.260-0.271 Inch Dia. Range, 1/4 Inch Nominal Dia., 420 Grade
- KEO MT4011TN-4X1/16X1-36T 105-08401 Cutting Tool, High Speed Steel, 4 Inch Dia., 1/16 Inch Thick
- EATON E34GEB63M2 Push-Pull Unit, 30.5 mm, Red, Illuminated, Three-Position, Momentary Push And Pull
- EATON 1C19907G262 Rof Line Bus, 3000A, 50 kA Interrupt Rating, Porcelain Insulator
- VESTIL SM-UB-25 Additional Upper Bail, 4.5 x 6.25 x 12 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Appliance Controls
- Caliper Accessories
- Lubrication Container Accessories
- Hot Melt Adhesives
- Carbon Steel Expanded Sheets
- DESTACO 8000, 8200, 8400 Series pneumatic swing clamps
- CONDOR Hi-Vis Pigskin Leather Orange Palm Gloves
- ANVIL AS300H Series Channel With Holes
- E JAMES & CO Sponge Sheet, Gasket/Seal/Cushion, 40-60 (Shore 00)
- MILLER ELECTRIC Welding Helmet, Magnifying Lens
- ULTRATECH Ultra Containment Sumps
- ROBERTSHAW 4350 Series Gas Thermostats
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 16CH2206 Hanger, 220 Style, 2.5 Inch Bolt Length, 0.5625 x 1.3125 Inch Slot, Steel
€374.49 /unit
