MARTIN SPROCKET 14CH2266 Hanger, 226 Style, 1.750 Inch Bolt Length, 0.5625 x 1.3125 Inch Slot, Steel
Get it by Monday, Apr 13
€320.29 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hanger |
| Bolt Size | 5/8" x 1 3/4" |
| Conveyor Dia. | 14" |
| Coupling Size | 3" |
| Material | Steel |
| Mounting Hole Center | 2 1/2" |
| No. Of Mounting Bolts | 4 |
| Slot Size | 9/16" x 1 5/16" |
| Style | 226 |
| Top Frame Length | 15" |
| Top Frame Thickness | 1/2" |
| Top Frame Width | 50" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 14.85 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 127 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- VOLKEL 81015 Round Die, Form AHSS BS 1127, Mf 6 x 0.75 Size
- GRAINGER 783Y62 Reducing Tee, Malleable Iron, 1 1/2 Inch X 3/4 Inch X 1 1/2 Inch Pipe
- MAXCORE TE7WWW6MO3.0-PO Tee, 6MO Stainless Steel, Orbital Weld x Orbital Weld x Orbital Weld
- COOPER B-LINE B844WZN Universal Shelf Bracket, 4 x 4 x 1.78 Inch Size, Steel
- ANVIL 0332638402 Nipple, SCH 80, Black, Seamless, Pipe Size 2", Close Length 7"
- JET TOOLS JT9-894122 Milling Machine, 3-Axis Acu-Rite Quill DRO, X Y, Z-Axis Powerfeed, Powered Draw Bar
- WINTERS INSTRUMENTS D81SIR3CCPSF2N Isolation Ring, Threaded Sensor, 3 Inch, Carbon Centre, Ptfe, Carbon Plates, Filled
- WINTERS INSTRUMENTS TBM62025 Thermometer, 6 Inch, Dial, 2.5 Inch, Stem, Vari-Angle
Explore More
- KEYSHAFT
- Stack and Nest Containers
- Flexible Metal Conduit Fittings
- Caster Brakes
- Switch Accessories
- Air Operated Valves
- AKRO-MILS 30280 Akrobins Super Size Bins
- ML KISHIGO Hook And Loop Mesh Vests, 4 Pocket, Lime
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro Kevlar/Synthetic Shell Cut Resistant Work Gloves, 13 Gauge, Black
- KEO Metric NC Spotting Drills, Long
- NOTRAX Cushion Ease Solid Dry Area Mattings
- ELKAY Drinking Fountains
- LINN GEAR Hinge Top Conveyer Sprockets
- REELCRAFT Pneumatic Equipment Parts
- WILTON TOOLS Brass B.A.S.H Sledge Hammers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 14CH2266 Hanger, 226 Style, 1.750 Inch Bolt Length, 0.5625 x 1.3125 Inch Slot, Steel
€320.29 /unit
