MARTIN SPROCKET 12022COV Coupling Cover, 13.260 Inch O.D., 120 Coupling, 1.5 Inch Chain Pitch, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,243.41 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cover |
| Chain Pitch | 1 1/2" |
| Coupling Size | 120 |
| Length Through Bore | 7.938" |
| Material | Aluminum |
| Number Of Set Screws | 6 |
| Outside Dia. | 13.26" |
| Outside Diameter | 13 1/4" |
| Pitch | 1 1/2" |
| Set Screw Size | 1/2"-13 x 1 5/16" |
| Set Screw Type | UNC |
| Suitable For Use With | 12022 Coupling |
| Width | 7 15/16" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.45 |
| Ship height (cm) | 20.17 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 33.66 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- CLIMAX METAL PRODUCTS ISCC-062-062-KW Coupling Rigid Steel
- APACHE HOSE & BELTING CO INC 20103804-42 Conveyor Belt 3 ply 150 RMV White 42 Inch Width
- ZSI-FOSTER HWT25815 Clamp
- GRAINGER BULK-RS-N50-316 Neoprene Sheet, 36 Inch X 4 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
- EATON 2600HR21E760 Mid Size Hi-Lite Rocker Switch, 28-Circuit, Illuminated, 250 Vac Neon Lamp, 2 Poles
- HALLOWELL DRHC483084-3A-W-ME Boltless Shelving Add-on 48 x 30 3 Shelf
- RON CRANE SCALES RON2150H01 Crane Scale, 2000 Lbs Capacity, Wired, 13 lb
Explore More
- KEYSHAFT
- Backpack Vacuum Cleaners
- Masonry Miscellaneous Tools
- Clamp Accessories
- Universal AC/DC Gearmotors
- Gladhand Accessories
- DESTACO 227 Series Horizontal Hold Down Clamps
- OIL SAFE Bulk System Filter Upgrade Kits
- DESTACO 385-M Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL 2805 Series Flat Anvilets, SW
- EDWARDS SIGNALING Manual Valves
- MAIN FILTER INC. Spin-On Filters, Cellulose, 10 Micron, Buna Seal
- NORTON ABRASIVES Wheel Brushes
- DMC Crimping Tools
- LCN Standard Tracks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 12022COV Coupling Cover, 13.260 Inch O.D., 120 Coupling, 1.5 Inch Chain Pitch, Aluminum
€3,243.41 /unit

