MARKAR FM3500-120 Heavy Duty Hinge 120 inch Length Stainless Steel | AF6VGB 20KC51
MARKAR FM3500-120 Heavy Duty Hinge 120 inch Length Stainless Steel
Item: AF6VGBModel: FM3500-120Cross Ref: 20KC51
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Heavy Duty Security Hinge
Door Leaf Height 120"
Door Leaf Thickness 0.105"
Door Leaf Width 4 1/2"
Features Flanged Nylon Bearings
Finish Satin
Frame Leaf Height 120"
Frame Leaf Thickness 0.105"
Frame Leaf Width 4 1/2"
Hardware Mounting Included
Hole Spacing Symetrical
Holes Without
Holes Per Leaf 21
Hospital Tip Yes
Knuckle Length 2"
Leaf Thickness 0.105"
Length 120"
Ligature Resistant Yes
Material Stainless Steel
Mounting Mortise
Orientation Non Handed
Overall Knuckle Height 2"