Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 5.118" |
| Capacity | 60.78g |
| Collapse Pressure | 44 psi |
| Cracking Pressure | 44 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 3 µm |
| Filter Size | 821 sq. in. |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 8.03" |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 2.539" |
| Top O.d. | 5.118" |