MAIN FILTER INC. MF0619692 HF30921 Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 16.575 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.11" |
| Capacity | 17.54g |
| Collapse Pressure | 145 psi |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 179 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 16.575" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 2.008" |
| Top O.d. | 3.11" |
Product Details:
- Repalcement FLEETGUARD HF30921
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006565 | Glass | 2.756" | 1.378" | 145 psi | 5.11" | 2.756" | Outside In | 20.75g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007134 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 3.937" | Outside In | 113.08g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007537 | Glass | 2.717" | 1.347" | - | - | 2.717" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0024424 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 3.937" | Outside In | 113.08g | - | RFQ
|
![]() |
MF0025799 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056915 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056916 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
Explore Products
- AMETEK LAMB 516843 516843000 Bearing, Impeller End
- WERMA 22330000 Incandescent Industrial Signal Beacon, 75mm, Yellow, Permanent, IP65, Bracket Mount
- BOSTON GEAR H07896
- EATON SOX23111B1931M1011 Solar Inverter, 3-Phase, Negative Ground, 250 kW, 312A, 300-600 VDC Input, 480 VAC Output
- WINTERS INSTRUMENTS PEM155 Economy 2.5 Inch, 30-0-100 Psi/Kpa 1/4 Inch, Btm
- SMC VALVES MKB63-30RNZ Cylinder, 63 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- MICRO PLASTICS 13SP109 Round Spacer, Clear Hole, Nylon, 3/8 In Lg., 0.171 In I.D., 5/16 In O.D.
- ANVIL 0338494289 2 X 11/4 Standard Grooved X Threaded Es Grooved Plated
Explore More
- KEYSHAFT
- Earth Ground Resistance Testers
- Hydraulic Valves
- Tube and Coil Cleaning Equipment
- Storage and Dispensing Bins
- Panel Saw Accessories
- LOC-LINE Extended Elbow
- CONDOR General Purpose Gloves, Black, Rough Latex
- ANVIL AS200 Series Welded Channels
- SCHNEIDER ELECTRIC Rotating Mirror Beacon, LED, 24VAC/DC
- TENNSCO LTHD Series Extended Hinged Door Kit
- LUBE Return Flanges
- ROBERTSHAW Thermostats
- MITUTOYO 350 Series Digimatic Micrometer Heads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0619692 HF30921 Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 16.575 Inch Height




