Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 4.01" |
| Filter Media | Cellulose |
| Filter Rating | 25 µm |
| Height | 7.78" |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 2.01" |
| Top O.d. | 4.01" |