MAIN FILTER INC. MF0615231 1030LAH10XL0006MSO30 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 4.13 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 12/25" |
| Bottom O.d. | 1.378" |
| Capacity | 4.75g |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 49 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top O.d. | 1.378" |
Product Details:
- Repalcement REXROTH 1030LAH10XL0006MSO30
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Filter Media | Cracking Pressure | Top I.d. | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006130 | 2.165" | Glass | 232 psi | 1.024" | 6.57" | 2.165" | Outside In | 23.43g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006156 | 2.362" | Glass | 145 psi | 1.161" | 5.27" | 2.362" | Outside In | 19.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006177 | 1.772" | Glass | 232 psi | 0.906" | - | 1.772" | Outside In | 16.89g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006184 | 2.028" | Glass | 435 psi | - | 4.05" | 2.028" | Outside In | 8.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006195 | 2.894" | Glass | 435 psi | - | 5.66" | 2.894" | Outside In | 26.31g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006197 | 3 19/25" | Glass | 435 psi | - | 13.11" | 3 19/25" | Outside In | 63.43g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006205 | 3.032" | Glass | 435 psi | - | - | 3.032" | Outside In | 35.81g | - | RFQ
|
Explore Products
- CALBOND PV3000TCC8 Split Coupling, 3 Inch Trade Size, Steel, Pvc Coated, Black
- ADVANCE TABCO TVSS-245 Work Table, 60 X 24 Inch Size 14 Ga 304 Ss Top
- HALLOWELL 7721-18HG Starter Shelving 87inh 48inw 18ind
- BOSTON GEAR 827.32.3136 Shaft Couplings and Collar
- GREENLEE JRF-4EPR Cable End Stripper, EPR Type, 1/2 To 3 Inch Capacity, 8 Inch Overall Length
- LASCO 1429-007 Coupling Insert 3/4 Inch Pvc
- FABORY U51017.025.0125 Tap Bolt, 1/4 In - 28 Thread Size, SS, 1 1/4 In Lg., 11/64 In Head Ht., Plain
- ARCH CUTTING TOOLS SH24 SDUCR3 Boring Bar
Explore More
- KEYSHAFT
- Voltage and Continuity Testers
- Milling and Drilling Accessories
- DC Fans
- Nipple Caddies
- Hydronic Heater Elements
- PROTO Flex Impact Socket, 1/4 Inch Drive Size
- IRONCLAD Heavy Utility Task Specific Gloves
- ANVIL 026CTG Series Light Duty Two-Hole Pipe Straps, Copper Plated
- DAYTON 5L FHP V-Belts
- FERVI Electric Winch
- LEESON Definite Purpose Contractors Saw Motors, Single Phase, TEFC
- SDC Electromagnetic and Electromechanical Locks
- GEARWRENCH Socket Extensions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0615231 1030LAH10XL0006MSO30 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 4.13 Inch Height







