MAIN FILTER INC. MF0613305 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Buna Seal, 7.8 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.07" |
| Capacity | 41.49g |
| Collapse Pressure | 304 psi |
| Cracking Pressure | 304 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 25 µm |
| Filter Size | 462 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Buna N |
| Height | 7 4/5" |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Type | Buna N |
| Top I.d. | 1.7" |
| Top O.d. | 3.07" |
Product Details:
- Repalcement NATIONAL FILTERS
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Max. Operating Temp. | Height | Filter Rating | Bottom O.d. | Seal Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006890 | 4 24/25" | 3.31" | 145 psi | 248°F | 18.31" | 25 µm | 4 24/25" | Cork | - | RFQ
|
![]() |
MF0007146 | 3 13/25" | 1 3/5" | 145 psi | 248°F | 13.11" | 25 µm | 3 13/25" | Buna N | - | RFQ
|
![]() |
MF0012390 | 3.21" | 1.57" | - | - | 4.21" | 25 µm | 3.21" | Viton | - | RFQ
|
![]() |
MF0024127 | 6" | 3.41" | 75 psi | 225°F | - | 25 µm | 6" | Buna N | - | RFQ
|
![]() |
MF0026318 | 2.31" | 1.11" | 145 psi | 248°F | 9.13" | 25 µm | 2.31" | Buna N | - | RFQ
|
![]() |
MF0028919 | 3 13/25" | 1 3/5" | 145 psi | 248°F | 13.11" | 25 µm | 3 13/25" | Buna N | - | RFQ
|
![]() |
MF0029438 | 3.94" | 2.53" | 145 psi | 248°F | 18.27" | 25 µm | 3.94" | Buna N | - | RFQ
|
Explore Products
- BOSTON GEAR M86649 CONE
- M. K. MORSE ZWED035C1014M42-11 6 Band Saw Blade M-42 Bimetal 1/2 Inch Width
- DORIAN WNEX-080608-SRMR-DMP35UM
- DUFF-NORTON SPA6515-359 Electric Linear Actuator
- BEHRINGER SYSTEMS S3100-PP BEHRINGER PIPE SYSTEMS S3100-PP
- VOLKEL 91818 Machine Tap, Green Ring, JIS B-4430/C-R39 HSSE, Mf 12 x 1.25 Size
- SOUTHWIRE COMPANY 57140801 Copper Wire, 104 Strand, 10 Awg, Black
- TPI CORP. 58604002 Manual Reset Limit
Explore More
- KEYSHAFT
- Fan Frames
- Electric Winches
- Laboratory Clamps and Supports
- Air Powered Airless Paint Sprayers
- Cordless Tube and Pipe Cutters
- MAYHEW TOOLS Brick Set Chisels
- WHIZARD SKC Cut Resistant Sleeves
- ANVIL AS150S Series Channels With Long Slots
- ANVIL AS718 Series Flat Angle Plates
- SOUTHWIRE COMPANY Simpull THHN Series Copper Wire
- COOPER B-LINE Plastic Hollow Wall Anchors
- HOFFMAN Proline G2 Series Modular Enclosure Closure Plate Adapters
- MONOPRICE Coaxial Cables
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0613305 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Buna Seal, 7.8 Inch Height






