MAIN FILTER INC. MF0609868 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron, Viton Seal, 5.27 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.315" |
| Capacity | 9.7g |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Cellulose |
| Filter Rating | 25 µm |
| Filter Size | 242 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 5.27" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.114" |
| Top O.d. | 2.315" |
Product Details:
- Repalcement NATIONAL FILTERS
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Filter Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0004718 | Cellulose | 3.898" | 1.595" | 44 psi | - | 3.898" | Outside In | 714 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0024285 | Cellulose | 1.791" | 0.807" | 145 psi | 4.09" | 1.791" | Outside In | 96 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0025911 | Cellulose | 5.61" | 3.996" | 51 psi | - | 5.61" | Outside In | 2086 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0025968 | Cellulose | 2.315" | 1.114" | 145 psi | 5.27" | 2.315" | Outside In | 242 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0026176 | Cellulose | 4.252" | 3.11" | - | - | 4.252" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0026226 | Cellulose | 2.756" | 1.693" | 145 psi | 8.89" | 2.756" | Inside Out | 378 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0028595 | Cellulose | 2.756" | 1.161" | 44 psi | 5.11" | 2.756" | Outside In | 254 sq. in. | - | RFQ
|
Explore Products
- WERA TOOLS 05018268001 Chiseldriver Screwdriver Slotted 11/32 x 6
- SQUARE D KHL36175 Circuit Breaker Feed-thru 175 Amp 600vac 3p 35kaic@480v
- APPLETON ELECTRIC EDSC275R1A Tumbler Switch
- ANVIL 0390174126 21/2 X 11/2 Plain Threaded Ubolt Grooved End T Clamp-T
- MAIN FILTER INC. MF0598469 D64B40BB Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 40 Micron, Seal, 20.15 Inch Height
- APOLLO VALVES 1450615 RVA14212C15 Relief Valve, 2-1/2 Inch Size, 15 Psi, Bronze
- BRADY LOCB Lockout Clipboard, 30 Inch Overall Height, 24 Inch Overall Width, English, Clipboard
- FABORY U22085.150.1000 Fully Threaded Stud, 1 1/2 In - 8 Thread Size, Steel, 10 In Lg., Gr. B7M, Blk Oxide
Explore More
- KEYSHAFT
- Reciprocating Saws
- Winch Accessories
- Rigid Couplings
- Disposable Towels and Wipes
- Wall/Desk/Window Thermometers
- DESTACO 215 Series Horizontal Hold Down Clamps
- DWYER INSTRUMENTS DBT Series Digital Solar-Powered Bimetal Thermometers
- RINGERS GLOVES Synthetic Leather Foam Padded Palm Rope Rescue Gloves
- CAIMAN Hi Vis Reflective Back Knuckle Protection Mechanics Gloves
- HARVEL CLEAR PVC Female Adapters
- BATTALION Door Cover Plates
- LOVEJOY Vertical Seal Kits
- OTC TOOLS Tools
- WINSMITH SE Encore Series, E43 Size, MDVS Single Reduction Speed Reducers
- PELICAN 1010 Micro Cases
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0609868 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron, Viton Seal, 5.27 Inch Height






