MAIN FILTER INC. MF0607103 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 12.2 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.362" |
| Capacity | 41.3g |
| Cracking Pressure | 3045 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 5 µm |
| Filter Size | 441 sq. in. |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 12.2 mm |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.347" |
| Top O.d. | 2.362" |
Product Details:
- Repalcement NATIONAL FILTERS
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0056924 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0056925 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057058 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057059 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0058201 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058211 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058221 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- ASSOCIATED EQUIP 7136R Battery Tester, 1000 A Load Ranges, 6 to 12V, 0 to 2000, Digital
- SMC VALVES VNB304BS-F20A Media Valve, 3/4 Port Size, 2 Way
- APPROVED VENDOR M51070.480.1000 Threaded Rod, M48x5 Thread Size, SS, 1m Lg., Gr. 18-8, Plain
- GRAINGER N04360.043.0225 Hex Head Cap Screw, 7/16 In - 20 Thread Size, Steel, 2 1/4 In Lg., 9/32 In Head Ht., Gr. 8
- DIXON HA2510 Hydrant Adapter Pin Lug Brass, 2-1/2 Inch Thread, NPSH Thread, 1 Inch Thread
- BROWNING 1096551 255L075 Gearbelt, L Section, Neoprene, 68 Teeth, 25-1/2 in OAL, 3/8 in Pitch, 3/4 in Width
- SANDPIPER 775.014.000 Spool Assembly
Explore More
- KEYSHAFT
- Panel Indicator Lights
- Submersible Level Transmitters
- Lockout Tagout Training
- Lighting Control System Accessories
- Hydraulic Pump and Motor Mount Adapters
- MEMPHIS GLOVE Luminator Leather Drivers High Visibility Work Gloves
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Impact Protection Gloves
- KRYTOX GPL 224 Series Anti Corrosion Grease
- DESTACO 533, 535 Series Heavy Duty Vertical Hold Down Clamps
- 3M Double Sided VHB Tapes
- EATON Magnum Series Cell Switch Kits
- VESTIL PM4 Series Low-Profile Pallet Trucks
- TSUBAKI Multiple Strand Sprockets, 5/8 Inch Pitch
- JOMAR VALVE Lead Free Brass Ball Valves, 2 Piece, Full Port, Solder Connection, Insulated Handle, 600 WOG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0607103 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 12.2 Inch Height




