MAIN FILTER INC. MF0606633 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 40 Micron Rating, Viton Seal, 3.89 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.898" |
| Collapse Pressure | 363 psi |
| Cracking Pressure | 363 psi |
| Filter Media | Wire Mesh |
| Filter Rating | 40 µm |
| Filter Size | 246 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 3.89" |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.26" |
| Top O.d. | 2.898" |
Product Details:
- Repalcement NATIONAL FILTERS
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Top I.d. | Height | Cracking Pressure | Bottom O.d. | Flow Direction | Filter Size | Collapse Pressure | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0058415 | 1.772" | 1.004" | 4 11/25" | 305 psi | 1.772" | Outside In | 81 sq. in. | 305 psi | - | RFQ
|
![]() |
MF0058457 | 1.772" | 1.004" | 8.22" | 305 psi | 1.772" | Outside In | 156 sq. in. | 305 psi | - | RFQ
|
![]() |
MF0059492 | 3.898" | 1.654" | - | 145 psi | 3.898" | Outside In | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0059683 | 2.362" | 1.406" | 9 3/5" | 305 psi | 2.362" | Outside In | 208 sq. in. | 305 psi | - | RFQ
|
![]() |
MF0059713 | 3.602" | 2.488" | 7.89" | 305 psi | 3.602" | Outside In | 219 sq. in. | 305 psi | - | RFQ
|
![]() |
MF0059773 | 3.602" | 2.488" | 15 1/4" | - | 3.602" | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0059890 | 1.79" | 0.81" | 4.09" | 145 psi | 1.79" | Outside In | 43 sq. in. | 145 psi | - | RFQ
|
Explore Products
- HUB CITY 0250-54133 Helical Hypoid Reducer, 2.86 HP, 1.126 Inch I.D, ES Mounting Type, Cast Iron
- T&S B-3952-01M Twist Waste Drain, 3-1/2 Inch, With Overflow Assembly
- TITAN FASTENERS DZA03028
- BABCOCK DAVIS BIWK1414 Fire Rated Access Door, Insulated, Steel
- TITAN FASTENERS AYS10743X88
- VERMONT GAGE 141272750 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.7275 Inch Size
- GATES 733200075
- REGAL 027425AS25 Hand Tap, M5 x .8 Size, 4 Flutes, Plug, +.127mm With Tin Coating
Explore More
- KEYSHAFT
- Job and Shop Ticket Holders
- Manual Rebar Cutters/Benders
- Lamp Cord
- Welding Ovens
- Shaft And Step Plate Adapters
- DWYER INSTRUMENTS MAFS Series Metal Averaging Flow Sensors
- HELICOIL Complete Gages, Metric Fine, 4H5H
- CONDOR Electrical Gloves Protector, Beige/Orange/Green
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Imperial, Standard
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Carbide Tipped
- TMI Strip Door Hardware
- SPEARS VALVES PVC Gray Schedule 80 Clamp-On Saddles, SR Threaded, Double Outlet, FKM O-Ring
- BRADY Wire Marking Labels
- LYON Supports
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0606633 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 40 Micron Rating, Viton Seal, 3.89 Inch Height







