MAIN FILTER INC. MF0606585 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 9.13 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.07" |
| Capacity | 34.95g |
| Cracking Pressure | 3045 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 357 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 9.13" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.58" |
| Top O.d. | 3.07" |
Product Details:
- Repalcement NATIONAL FILTERS
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006565 | Glass | 2.756" | 1.378" | 145 psi | 5.11" | 2.756" | Outside In | 20.75g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007134 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 3.937" | Outside In | 113.08g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007537 | Glass | 2.717" | 1.347" | - | - | 2.717" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0024424 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 3.937" | Outside In | 113.08g | - | RFQ
|
![]() |
MF0025799 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056915 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056916 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
Explore Products
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QSC-60-000
- SMC VALVES KQ2K12-03AS Male Elbow 45 Degree 12mm Thread x Tube
- APPLETON ELECTRIC IMLLEDA32D5BH Lighting Fixture, Lumen 3000
- OSG 1005600308 Straight Flute Tap, 1/4 Inch - 28 Thread Size, 9/16 Inch Thread Lg, TiCN, H3, Bottoming
- SIEMENS LGB2B090B Bolt On Circuit Breaker Lgb 90 Amp 480vac 2p
- HAYWARD TBH2400A0FVKZ00
- AMETEK LAMB 528959 528959000 Reducer Bushing, 6 x 4 Inch Size
- PARKER P3TFA94WCAN
Explore More
- KEYSHAFT
- Screwdrivers
- Tip Out Bins
- Center Punches
- Continuous Flexing Cable
- Rope Guides
- HELICOIL Complete Gages, Metric Coarse, 4H5H
- MECHANIX Slip On General Utility Mechanics Gloves
- KRYTOX GPL 105 Series General Purpose Oil
- CHICAGO PNEUMATIC CP0611 Series Impact Wrenches
- DURHAM MANUFACTURING Access Control Cabinets
- SPEARS VALVES Y-Strainer FKM Seal SS Screen Repair Kits
- DAYTON Sides
- MAG-MATE Floor Sweepers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0606585 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 9.13 Inch Height




