MAIN FILTER INC. MF0605857 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 12.99 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.992" |
| Capacity | 91.19g |
| Collapse Pressure | 305 psi |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 5 µm |
| Filter Size | 973 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 12.99" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.504" |
| Top O.d. | 2.992" |
Product Details:
- Repalcement NATIONAL FILTERS
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0056924 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0056925 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057058 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057059 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0058201 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058211 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058221 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- GRAINGER 1078_96_0 Aluminum U-Channel, 8 Ft Overall Length, T6
- DIXON R12
- HUCO 980.35.C Air Motor, Flange Mounting, Size 3, Stainless Steel Body
- HUBBELL PREMISE WIRING HC23VR2 Vertical Cable Ring
- INGERSOLL-RAND 96422 Piston
- JAMCO BA60YP Flammable Safety Cabinet 60 Gallon Yellow
- MAIN FILTER INC. MF0868012 LH6861V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 3.66 Inch Height
- TITAN FASTENERS JMA07020
Explore More
- KEYSHAFT
- Plug-In Transformers
- Decorative Fixtures
- Wall Base
- Marking Systems
- DWYER INSTRUMENTS GBT Series Glow-in-the-Dark Bimetal Thermometers
- ANSELL 56-007 Alphatec Medium Duty PVC Apron Featuring Sealed Grommets
- VIBCO BBS Series Silent Pneumatic Turbine Vibrators
- APPROVED VENDOR Black Steel Schedule 80 Seamless Close Pipe Nipple
- MARTIN SPROCKET Stock Bore C Type Flame Cut Sprockets, 1568 Chain Number
- KEY-BAK Link Strap
- WESTWARD Specialty Use Pliers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0605857 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 12.99 Inch Height




