MAIN FILTER INC. MF0604316 R69E100TV Hydraulic Filter, Wire Mesh, 100 Micron, Viton Seal, 15.74 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 2.791" |
| Bottom O.d. | 5.079" |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Wire Mesh |
| Filter Rating | 100 µm |
| Filter Size | 1114 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 2.791" |
| Top O.d. | 5.079" |
Product Details:
- Repalcement WIX R69E100TV
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Height | Top I.d. | Cracking Pressure | Bottom O.d. | Flow Direction | Filter Size | Bottom I.d. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0060385 | 1.752" | 3.54" | 0.87" | 435 psi | 1.752" | Outside In | 63 sq. in. | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0060438 | 3.032" | 13.74" | 1.898" | 435 psi | 3.032" | Outside In | 621 sq. in. | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0061141 | 3.071" | 5.74" | 1.083" | 3045 psi | 3.071" | Outside In | 136 sq. in. | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0061211 | 1.654" | - | 0.898" | - | 1.654" | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0061236 | 1.654" | 3.38" | 0.898" | 3045 psi | 1.654" | Outside In | 53 sq. in. | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0061276 | 1.772" | 4 11/25" | 1.016" | 3045 psi | 1.772" | Outside In | 76 sq. in. | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0061603 | 2.913" | 5.98" | 1.587" | 435 psi | 2.913" | Outside In | 206 sq. in. | - | - | RFQ
|
Explore Products
- OSG 1772901 Spiral Point Tap, M3.5x0.6 Thread Size, 7 mm Thread Lg, 50 mm Overall Lg, Plug, Right Hand
- NIBCO NMU11RB8 S-1800R Balancing Valve, Union, 1-1/4 Sweat x 3/4 Inch Sweat, Brass
- APPROVED VENDOR 1NFY5 Bimetal Thermometer 3 Inch Dial 50 To 550f
- GRAINGER 4001601718 Union, 2 Inch x 2 Inch Pipe, Female x Female, Class 6000, Stainless Steel
- BALDOR / DODGE 228947 18X51 Crown Drum XT30 1/2 Herringbone Lagging
- GARLOCK SAFETY SYSTEMS 405526 Dual Rail Clamp, Clamps On Vertical Tubes To Join 2 Rails, 6 Inch Size, Rail Spacing
- BRADY 7083-4-PK 173105 Pipe Marker, Domestic, Green, White, Fits 3/4 to 2 3/8 Inch Pipe OD, 4 Pipe Marker
Explore More
- KEYSHAFT
- Staples and Brad Nails
- Strain Relief Connector
- Snap Action Switches
- Roof Curb Adapters
- Vinyl Strips
- SHARPE VALVES Carbon Steel Pneumatic Actuated Ball Valve
- JOHN GUEST Speedfit Elbows
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 208V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- YELLOW JACKET PLUS II Hoses With Compact Ball Valve End
- MUELLER INDUSTRIES 782CS Y Strainers
- SPEARS VALVES Turf Swivel Joint 90 Degree Street Elbows, MAT x FAT
- EATON Replacement Magnetic Frame Mounting Plate and Bases
- BALDOR / DODGE Tigear-2 Standard Reducer With Separate Input,Size 47
- BAILEIGH INDUSTRIAL Straight Machining Shears
- ALEMITE Hose Guides
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0604316 R69E100TV Hydraulic Filter, Wire Mesh, 100 Micron, Viton Seal, 15.74 Inch Height







