MAIN FILTER INC. MF0597832 D38B03HV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 6.81 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.717" |
| Capacity | 23.24g |
| Collapse Pressure | 3045 psi |
| Cracking Pressure | 3045 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 3 µm |
| Filter Size | 314 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.343" |
| Top O.d. | 2.717" |
Product Details:
- Repalcement WIX D38B03HV
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Filter Media | Top I.d. | Height | Cracking Pressure | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0025808 | 3.937" | Glass | 1.63" | 9.291" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057046 | 3.937" | Glass | 1.63" | 18.465" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 85.47g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057047 | 3.937" | Glass | 1.63" | - | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 85.47g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057056 | 3.937" | Glass | 1.63" | 9.291" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057057 | 3.937" | Glass | 1.63" | - | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0058199 | 3.11" | Glass | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058209 | 3.11" | Glass | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- MARTIN SPROCKET DS100ATB21H Sprocket, Taper, 100 Chain, 21 Teeth, 8.387 Inch Pitch Dia., 9.043 Inch O.D., Steel
- FULHAM VMU096045CT840B-46
- EATON CE15FNS3LB Freedom IEC Contactor, F-Frame, Non-Reversing, No Overload Relay, 32A, Three-Pole
- BOSTON GEAR LOR200SAP16 Clutches and Brake
- PBC LINEAR FMTC40
- BENCHMARK SCIENTIFIC H3770-CSTF Clamp Assembly, With Inert Teflon Probe
Explore More
- KEYSHAFT
- Locker Accessories
- Spacer and Standoff Assortments
- Filter Pad Holding Frames
- Stainless Steel Music Wire
- Speaker Accessories
- HELICOIL Spiral Flute Plug Taps, UNF, 2B
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Gray
- WERA TOOLS Hex Screwdriver Power Bit
- GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS Washdown Hose, 1/2 Inch
- SPEARS VALVES CPVC True Union 2000 Industrial 3-Way Horizontal Diverter Ball Valves Regular Style, Flanged, FKM
- BALDOR / DODGE QD Series, SK, V Belt Sheaves
- MASTER Pneumatic Equipment Parts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0597832 D38B03HV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 6.81 Inch Height




