MAIN FILTER INC. MF0596942 D59A25GAV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 5.51 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.071" |
| Capacity | 28.83g |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 25 µm |
| Filter Size | 321 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.595" |
| Top O.d. | 3.071" |
Product Details:
- Repalcement WIX D59A25GAV
Explore Products
- GRAINGER U04008.062.0600 Hex Structural Bolt, 5/8 In - 11 Thread Size, Steel, 6 In Lg., Blk Oxide, Gr. A490
- APOLLO VALVES 86R1003562 Ball Valve, 3 Inch Size, Full Port, Stainless Steel, 3 Pieces, PTFE
- EATON V48M22T3016CU General Purpose Ventilated Transformer, Fungus Proof, 30 Kva, 3-Phase, Pv 480V Delta
- REGAL 052711JM25 Cobalt End Mill With TiN Coated, Single End, 1 Inch Dia., 5-1/2 Inch Length, 5 Flutes
- ACME ELECTRIC PTBB3150022SS Zone Power Center, Three Phase, 480/208V, 22.5kVA
- BALDWIN FILTERS PA4641 Air Filter Element
- REGAL 008027AS74 Spiral Point Tap, #1-72 Size, H2 Limit, 2 Flutes, Plug With Chrome
- WIHA TOOLS 28333 Insulated Screwdriver Blade, 2 mm Fastening Tool Tip Size, 2 61/64 Inch Overall Bit Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Gas Cylinder Lockouts
- Cabinet Exhaust and Supply Fans
- Tire Valve Caps and Extensions
- Bib Overalls
- Plastic Square Rods
- CONDOR Wraparound Frame Safety Glasses
- BOLLE SAFETY Contour Safety Glasses
- ANSELL Natural Rubber Latex Gloves, 24 Inch Length
- KEO Long Series Combined Drills And Countersinks, 60 Degrees Countersink Angle, Solid Carbide
- BELL & GOSSETT Gaskets
- WRIGHT TOOL 1/2 Inch Drive 8 Point Deep Impact Sockets
- SMC VALVES Pneumatic Equipment Parts
- MORSE CUTTING TOOLS 5953 Series Single End Mills, 4-Flute Ball Nose, Solid Carbide
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0596942 D59A25GAV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 5.51 Inch Height
