MAIN FILTER INC. MF0596898 D57A03GBV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 14.76 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.071" |
| Capacity | 54.8g |
| Collapse Pressure | 3045 psi |
| Cracking Pressure | 3045 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 3 µm |
| Filter Size | 741 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 14 19/25" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.646" |
| Top O.d. | 3.071" |
Product Details:
- Repalcement WIX D57A03GBV
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Filter Media | Top I.d. | Height | Cracking Pressure | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0025808 | 3.937" | Glass | 1.63" | 9.291" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057046 | 3.937" | Glass | 1.63" | 18.465" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 85.47g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057047 | 3.937" | Glass | 1.63" | - | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 85.47g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057056 | 3.937" | Glass | 1.63" | 9.291" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057057 | 3.937" | Glass | 1.63" | - | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0058199 | 3.11" | Glass | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058209 | 3.11" | Glass | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- SLOAN 0365387 ETF-687 Laminar Spray Head
- BOSTON GEAR 56924 Nylon Roll End Bearing, 3/16 Inch
- LINN GEAR 60ar42 Sprocket, 10.036 Inch Pitch Diameter, 2.250 Inch Bore
- MERIT BRASS 3602D-48 Pipe 45 Deg Elbow, 3 in, FNPT, 3000 lb, 316/316L Stainless Steel, Import
- APPLETON ELECTRIC EFSC3524SA Pilot Light Control Station, Explosion Proof, Aluminium
- EATON ECH2211BAE Non-Reversing Motor Control Starter, 240V/60 Hz, Nema 1, 7A Magnetic Circuit Protector
- ANVIL 0830544888 3 X 8 Imp Extra Heavy Black Steel Cw Nipple
Explore More
- KEYSHAFT
- Toolholders
- Fork Mounted Drum Handling Equipment
- Fume Hood Cabinets and Stands
- Mobile Oil Coolers
- Ogee Washers
- DWYER INSTRUMENTS BT15S/BT20S Series Sanitary Bimetal Thermometers
- IRONCLAD Pro Gloves
- ANSELL 11-501 Hyflex Cut Resistant Gloves
- BURNDY GIE-G Type Ground Connectors
- KEO Machine Countersinks, 4-Flute, Straight Shank
- GRACO 0.019" Airless Spray Gun Tip
- PROTO 3/8" Drive SAE Tether Ready Socket
- VULCAN HART Front Frame, Stainless Steel
- NORTON ABRASIVES R243 AO Fine Grit Cloth Rolls, Metal
- ANVIL AS3064 Series Post Bases
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0596898 D57A03GBV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 14.76 Inch Height




