MAIN FILTER INC. MF0596875 D56A10GAV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 9.25 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.071" |
| Capacity | 53.96g |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 551 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 9 1/4" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.595" |
| Top O.d. | 3.071" |
Product Details:
- Repalcement WIX D56A10GAV
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006565 | Glass | 2.756" | 1.378" | 145 psi | 5.11" | 2.756" | Outside In | 20.75g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007134 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 3.937" | Outside In | 113.08g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007537 | Glass | 2.717" | 1.347" | - | - | 2.717" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0024424 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 3.937" | Outside In | 113.08g | - | RFQ
|
![]() |
MF0025799 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056915 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056916 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
Explore Products
- RIDGID 43863 Assembly, Rm200 Push Cable
- MJ MAY 461III-R-2401 Roll Stock, 1 Feet Length, 24 Inch Wide, 0.003 Inch Thickness
- NIBCO I064500 5807-3 Straight Elbow, 90 Deg, 3 x 3 Inch Size, Acrylonitrile Butadiene Styrene, Black
- WRIGHT TOOL 4131 Standard Socket, 1/2 Inch Drive, 12 Point, 31/32 Inch Size
- NIBCO NL0JE04 T-113-K Gate Valve, Female NPT Thread, 1/4 Inch Size, Class 125, Bronze
- CEMENTEX USA CPCS-13415 Folding Shotgun Stick, 12 ft. 6 Inch Length
- OSG 15185005 Jobber Length Drill Bit, #13 Size, 3 3/4 Inch Overall Length
- BENCHMARK SCIENTIFIC Z206-A-E Compact Centrifuge, 230V
Explore More
- GOLIGHT
- KEYSHAFT
- KILLARK
- PLATO
- Vehicle Work Lights
- Drain Cleaning Accessories
- Fluorescent Fixture Accessories
- Floor Box Cover Accessories
- Circular Saw Accessories
- ELVEX Ultra lightweight Core Protective Eyewears
- VIEGA PROPRESS Female XL-C Adapter, Copper, Press x FNPT
- LOC-LINE Elbows
- KEO Combined Drills And Countersinks, Bell Type, 60 Degrees Countersink Angle, Single-End Carbide
- ANVIL AS100KO Series Channels With Knock Out
- JESSUP MANUFACTURING Antislip Tape, Continuous Roll
- COOPER B-LINE B372 Series Two Hole Corner Adjustable Corner Angles
- CHERNE Plumbing Test Ball Plugs, Multi Size
- ESSICK AIR Portable Humidifiers
- BOSTON GEAR Electric Motors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0596875 D56A10GAV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 9.25 Inch Height




