MAIN FILTER INC. MF0596105 RE250G03V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 14.29 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 3.799" |
| Bottom O.d. | 5.65" |
| Capacity | 127.98g |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 3 µm |
| Filter Size | 1730 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top O.d. | 5.65" |
Product Details:
- Repalcement STAUFF RE250G03V
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Filter Media | Top I.d. | Height | Cracking Pressure | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0025808 | 3.937" | Glass | 1.63" | 9.291" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057046 | 3.937" | Glass | 1.63" | 18.465" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 85.47g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057047 | 3.937" | Glass | 1.63" | - | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 85.47g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057056 | 3.937" | Glass | 1.63" | 9.291" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057057 | 3.937" | Glass | 1.63" | - | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0058199 | 3.11" | Glass | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058209 | 3.11" | Glass | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- ENERPAC WRP40 Reaction Paddle
- ACME ELECTRIC T153004 Distribution Transformer, Low Voltage, Single Phase, 0.05kVA
- PARKER 45-600-6A
- ABLOY AU4707LN x 626 Door Lever Lockset Right Angle Grade 1
- VIEGA PROPRESS 22228 Tee Copper P x P x P 2 x 1-1/2 x 2 Inch
- SANDPIPER S30B3K1K1DS000. AODD Pump, Standard Duty, Non-Metallic, PVDF, Poly Air Section, 3 Inch Port
- CLEVELAND C80030 Corner Radius End Mill, 4 Flutes, 3/8 Inch Milling Dia, 7/8 Inch Length Of Cut
- MORSE CUTTING TOOLS 25660 CounterSink, 3/8 Inch Cutting Dia., 1/4 Inch Shank Dia., 1 Flute, 82 Degree
Explore More
- KEYSHAFT
- Bollard Covers and Post Sleeves
- Janitor-Housekeeping Cart Accessories
- Filter Bags
- Cord Adapters
- Heat Slingers
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 2B
- CAIMAN Heatrac Insulated Fleece Back Winter Gloves
- MILLER BY HONEYWELL Double D-Ring Body Belts, Without Pad
- HONEYWELL Rig Dog Knit Grip Plus Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 155M Iron Body Simplex Basket Strainers
- WOODHEAD 120071 Series Keyway
- PASS AND SEYMOUR Fluoroscent Lamp Holders
- MARTIN SPROCKET 25 Deg. Offset Ratcheting Box Wrenches, 12 Point
- WEARWELL Drainage Mats
- ARLINGTON INDUSTRIES Connectors, Non-Metallic, 45 Degree
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0596105 RE250G03V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 14.29 Inch Height




