MAIN FILTER INC. MF0595471 SP045F05V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 4.64 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.071" |
| Capacity | 20.33g |
| Cracking Pressure | 3045 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 5 µm |
| Filter Size | 217 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 4 16/25" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.693" |
| Top O.d. | 3.071" |
Product Details:
- Repalcement STAUFF SP045F05V
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0056924 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0056925 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057058 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057059 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0058201 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058211 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058221 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- ANSELL 11-731 Coated Glove, 2XL, Polyurethane, Sandy, Gray, 1 Pair
- MOEN 14834 Lavatory 2h Wing Handle Hot
- GROVE GEAR NH8420603.24 NH-HMQ842-30-H1-180-24 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
- SLOAN 3870907
- APOLLO VALVES 10075210 Adapter, 1 X 3/4 Inch
- WRIGHT TOOL 702 Flare Nut Crowfoot Wrench Set, 3/8 Inch Drive, 12 Point
- HAMMOND 1418N4J6 N4 Wall Mount Enclosure With Panel, Steel, Gray, 24 X 24 X 6 Inch Size
- YANKEE 432-0.6562 Reamer Expansion Reamer 0.6562 In
Explore More
- KEYSHAFT
- Revolving Storage Bins and Racks
- Patching and Repairing Compounds
- Steel Filters
- Automatic Flush Valves
- Miniature Pressure Switches
- CONDOR High Visibility Orange Palm Gloves
- LUMAPRO U Bend Light Bulbs
- MAYHEW TOOLS Half Round Nose Chisels
- ANVIL AS400KO Series Channel With Knock Outs
- BELL & GOSSETT Circulator Pumps
- SPEARS VALVES Tee, CTS
- GENERAL ELECTRIC Q-Line Molded Case Circuit Breakers, THQP Series
- GATES Timing Pulleys, L .375 Inch Pitch
- MASTER LOCK Braided Steel Cable
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0595471 SP045F05V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 4.64 Inch Height




