MAIN FILTER INC. MF0593560 0660D010BN4HC Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 12.91 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.563" |
| Capacity | 100.68g |
| Collapse Pressure | 435 psi |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 1028 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 12.91" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.898" |
| Top O.d. | 3.563" |
Product Details:
- Repalcement HYDAC/HYCON 0660D010BN4HC
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006565 | Glass | 2.756" | 1.378" | 145 psi | 5.11" | 2.756" | Outside In | 20.75g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007134 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 3.937" | Outside In | 113.08g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007537 | Glass | 2.717" | 1.347" | - | - | 2.717" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0024424 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 3.937" | Outside In | 113.08g | - | RFQ
|
![]() |
MF0025799 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056915 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056916 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
Explore Products
- STEARNS BRAKES 32173A1K0HUG Brake
- SMC VALVES VHS30-N02A-Z Hand Valve, 1/4 Port Size
- PLAST-O-MATIC VPA032S-V-PP Metering/vacuum Pump, Without Cap Seal, Polypropylene, 32 oz. Capacity
- TRIUMPH TWIST DRILL 094149 Drill, Silver And Deming, 49/64 Size, 118 Deg. Split Point, HSS, Black/Bronze Oxide
- GRAINGER ZUSANSR-349 Neoprene Sheet, 12 x 12 Inch Size, 1 Inch Thick, Black, Closed Cell, Plain, Medium
- GRAINGER 61F.188X3-12 Flat Bar Stock, 6061, 3 Inch x 12 Inch Nominal Size, 0.188 Inch Thick, Extruded
- EATON CLDC3125T76W Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsig Trip, 3-Pole, 125A, 600 Vac, 250 Vdc, L-Frame
Explore More
- KEYSHAFT
- Tool Storage Accessories
- Snips Shears And Scissors
- OEM Replacement Motors
- Wrist Supports and Wraps
- Forklift Lifting Beams and Hooks
- CONDOR Leather Gloves, Full Finger, Premium, Double Palm, Cowhide
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants, With 90 Deg. Elbow
- LOC-LINE Anti-Static Hose Segments
- ANVIL AS617 Series Three Hole Swivel Plates
- DBI-SALA Restraint Lanyards
- SPEARS VALVES CPVC Butterfly Valves, Buna-N
- VESTIL GR-F2R Series Structural Guard Rails, Yellow, Bolt-On
- HEAT WAGON Output Filters
- SANDPIPER Ring, Sealing
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0593560 0660D010BN4HC Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 12.91 Inch Height




