MAIN FILTER INC. MF0592581 P562999016002 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 40 Micron Rating, Viton Seal, 9.76 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.15" |
| Collapse Pressure | 435 psi |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Wire Mesh |
| Filter Rating | 40 µm |
| Filter Size | 419 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 9 19/25" |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.66" |
| Top O.d. | 3.15" |
Product Details:
- Repalcement DONALDSON/FBO/DCI P562999016002
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Filter Size | Collapse Pressure | Filter Media | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0007005 | 2.898" | 1.26" | 363 psi | 3.89" | 2.898" | 246 sq. in. | - | Wire Mesh | - | RFQ
|
![]() |
MF0007007 | 2.898" | 1.26" | - | 9.13" | 2.898" | - | - | Wire Mesh | - | RFQ
|
![]() |
MF0008301 | 1.693" | 0.717" | - | 2 2/25" | 1.693" | - | - | Wire Mesh | - | RFQ
|
![]() |
MF0008459 | 1.79" | 0.81" | 145 psi | 4.09" | 1.79" | 43 sq. in. | 145 psi | Wire Mesh | - | RFQ
|
![]() |
MF0008485 | 2.087" | 0.965" | 435 psi | 3.7" | 2.087" | 69 sq. in. | - | Wire Mesh | - | RFQ
|
![]() |
MF0008655 | 1.693" | 0.717" | - | 2 2/25" | 1.693" | - | - | Wire Mesh | - | RFQ
|
![]() |
MF0008656 | 1.693" | 0.717" | 435 psi | - | 1.693" | 17 sq. in. | - | Wire Mesh | - | RFQ
|
Explore Products
- GATES 734728445 Coupling
- VNE STAINLESS E31WW4.0X2.0 Concentric Reducer T304 Stainless Steel
- TB WOODS TP750H100 Synchronous Belt, 0.5 Inch Pitch, 75 Inch Pitch Length, 1 Inch Belt Width
- VERMONT GAGE 141212250 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.1225 Inch Size
- WESTWARD 10Z724 Half Round Wood Rasp File, Half Round, 12.75 Teeth per Inch, Single Edge Cut, 8 Inch File Length
- PARKER 07R418ACL060
- FASCO D1152 Condenser Fan Motor, 1/20 HP, 1500 RPM, 115V AC
- EATON 10250TC11N Pushbutton Lens, 30.5 mm, Round Shape, Glass
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Hoists
- Adhesive (PSA) Sanding Discs
- Cooling Filter Dryers
- Metal Clad Whips
- Vortex Tubes
- DESTACO 8021, 8071 Series Pneumatic Toggle Clamps
- LAKELAND Hooded Coveralls, Zipper, Blue
- VIEGA PROPRESS Union Zero Lead Bronze Press x FNPT
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TM 250 Gas Springs, Metric
- BRADY Pipe Marker, 2 to 8" Pipe O.D., High Pressure Level
- PASS AND SEYMOUR Radiant Series Screwlesss Wall Plates
- MITUTOYO Digital Outside Micrometers
- MITUTOYO 192 Series Digimatic Height Gages
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0592581 P562999016002 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 40 Micron Rating, Viton Seal, 9.76 Inch Height






