MAIN FILTER INC. MF0591908 HY18336 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 9.05 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.087" |
| Capacity | 22.36g |
| Collapse Pressure | 305 psi |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 25 µm |
| Filter Size | 249 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Height | 9.05" |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.083" |
| Top O.d. | 2.087" |
Product Details:
- Repalcement SCHUPP HY18336
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top I.d. | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Filter Rating | Bottom O.d. | Flow Direction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005345 | Glass | 1.898" | 3.563" | 435 psi | 6.37" | 25 µm | 3.563" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0005348 | Glass | 1.898" | 3.563" | 435 psi | 12.91" | 25 µm | 3.563" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006005 | Glass | 0.476" | 1.378" | 3045 psi | 3.66" | 25 µm | 1.378" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006009 | Glass | 0.87" | 1.752" | 3045 psi | 3.58" | 25 µm | 1.752" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006013 | Glass | 0.87" | 1.752" | 3045 psi | - | 25 µm | 1.752" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006017 | Glass | 1.346" | 2.717" | 3045 psi | 4 13/25" | 25 µm | 2.717" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006021 | Glass | 1.343" | 2.717" | 3045 psi | 6.81" | 25 µm | 2.717" | Outside In | - | RFQ
|
Explore Products
- SMC VALVES CA2T63-1400-X142US Tie Rod Cylinder
- DORIAN ADTENN-24-4E
- GRAINGER ZUSA-HT-1411 Tubing, Viton, Fkm, Black, 1/8 Inch Inside Dia, 3/16 Inch Outside Dia, 2Ft Overall Length
- ANVIL 0500371216 Universal Concrete Insert With Nut, Malleable Iron, Zinc Plated, 1/2 Inch Rod Size
- WEG .5036ES1BJPRW56C-S 13910336 Pump Motor, 0.5 HP, 3600 RPM, 115/208-230V, TEFC, 56C, Footless, Jet Pump
- ANVIL 0500561857 Pipe Alignemnt Guide, Size C, 1 1/2 Inch Pipe Size, Black
- GRAINGER ZUSA-XPE-159 Polyethylene Sheet, Std, 4 ft x 8 Ft, 3/4 Inch Thickness, Red, Closed Cell, Plain, Firm
- MILLER BY HONEYWELL XC00480 Cable, 480 Ft
Explore More
- KEYSHAFT
- Engraving Pens
- Water Detection and Shut-Off Systems
- Straight Blade Plugs
- Pressure Washer Connectors and Adaptors
- Acorn Nuts
- MCR SAFETY Cut Pro Ninja Force Cut Resistant Work Gloves
- ABUS 24IB Diskus Padlocks
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, Metric Thread With Maximum Length
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, PE, Wide Mouth, Square
- DAYTON Raised Indicator Lights, LED, 240VAC, Round Shaped
- SALSBURY INDUSTRIES 4C Horizontal Mailbox Connector Kit, Recessed Mounted
- NOTRAX Diamond Sof-Tred Dry Area Mattings
- WESTWARD Precision Hex Screwdrivers
- TPI CORP. Motors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0591908 HY18336 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 9.05 Inch Height







