MAIN FILTER INC. MF0591898 HY20867V Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 16.575 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.11" |
| Capacity | 17.54g |
| Collapse Pressure | 145 psi |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 179 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 16.575" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 2.008" |
| Top O.d. | 3.11" |
Product Details:
- Repalcement SCHUPP HY20867V
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Top I.d. | Height | Bottom O.d. | Filter Rating | Bottom I.d. | Capacity | Filter Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0056465 | 5.984" | 3.78" | - | 5.984" | 10 µm | 3.878" | 43.54g | 445 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0056469 | 5.984" | 3.78" | 14.646" | 5.984" | 25 µm | 3.878" | 39.93g | 445 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0056471 | 5.984" | 3.78" | - | 5.984" | 3 µm | 3.878" | 32.91g | 445 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0056473 | 5.984" | 3.78" | 14.646" | 5.984" | 5 µm | 3.878" | 41.67g | 445 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0056475 | 5.984" | 3.78" | - | 5.984" | 5 µm | 3.878" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056477 | 5.984" | 3.78" | 36.496" | 5.984" | 10 µm | 3.878" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056481 | 5.984" | 3.78" | - | 5.984" | 25 µm | 3.878" | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- HUB CITY 0230-72087
- MAIN FILTER INC. MF0320430 HP16DHL812MB Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 6.81 Inch Height
- SMC VALVES ITV2050-DEF2CN Regulator, 1/4 Inch Size
- GROVE GEAR EL8210535.23 EL-HM821-80-H_-140-23 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
- MAIN FILTER INC. MF0396274 Interchange Spin-On Filter, Cellulose, 3 Micron, Buna Seal, 6.94 Inch Height
- MAG-MATE PLC300K Hose Clamp Plier Tip Kit
- BRADY 3430-4 34304 Number Label, 1 Inch Ht, Indoor Only, Non-Reflective, Gothic, Black, 4, Die Cut, Uppercase
- BUSSMANN GDC-315MA Fuse 315ma Gdc 250vac
Explore More
- KEYSHAFT
- Body Belts
- Bottle Jacks
- Electric Ceiling Heater Accessories
- Rope Guides
- DWYER INSTRUMENTS GBT Series Glow-in-the-Dark Bimetal Thermometers
- BOLLE SAFETY Override Safety Glasses
- CONDOR Welding Gloves, Wing Thumb, Standard, Cowhide, Gray
- VIEGA PROPRESS Caps, Copper, Press Connection
- ANVIL 2805 Series Flat Anvilets, SW
- HONEYWELL Variable Frequency Drive, Two Contact Bypass
- COVENTRY Swab, Cleanroom, Ergonomic, Polyester
- WRIGHT TOOL Flare Nut Wrenches, Black Industrial Finish, 6 Point
- LEATHERHEAD TOOLS Flat Head Axes, 6 Lbs.
- WATTS 4000B FP Series Reduced Pressure Zone Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0591898 HY20867V Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 16.575 Inch Height







