MAIN FILTER INC. MF0591897 HY20864V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 12.677 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.11" |
| Capacity | 13.2g |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 135 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 2.008" |
| Top O.d. | 3.11" |
Product Details:
- Repalcement SCHUPP HY20864V
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Top I.d. | Height | Bottom O.d. | Filter Rating | Bottom I.d. | Capacity | Filter Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0056465 | 5.984" | 3.78" | - | 5.984" | 10 µm | 3.878" | 43.54g | 445 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0056469 | 5.984" | 3.78" | 14.646" | 5.984" | 25 µm | 3.878" | 39.93g | 445 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0056471 | 5.984" | 3.78" | - | 5.984" | 3 µm | 3.878" | 32.91g | 445 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0056473 | 5.984" | 3.78" | 14.646" | 5.984" | 5 µm | 3.878" | 41.67g | 445 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0056475 | 5.984" | 3.78" | - | 5.984" | 5 µm | 3.878" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056477 | 5.984" | 3.78" | 36.496" | 5.984" | 10 µm | 3.878" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056481 | 5.984" | 3.78" | - | 5.984" | 25 µm | 3.878" | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- WESTWARD 1NFV9 Machinists File With Handle, Rectangular, Bastard Cut, 10 Inch Length Without Tang, 1 Inch Wd, 1/4 Inch Thick, 4 Cut Edges
- DAYTON 4YD79 Cordset Axial Fan 24 Inch 90 Degree Head
- BEL-ART - SCIENCEWARE F37120-7836 371207836 Stirring Bar Ptfe Polygon 7/8x3/16
- ANVIL 0338518145 1 Female Sub With Ring
- TITAN FASTENERS BURE312D
- APPROVED VENDOR SF206FT Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size 3/16 In
- GRAINGER BULK-PA-PVC-7 Angle Stock, 6 Ft Plastic Length, 1 1/4 Inch X 1 1/4 Inch Size
- SMC VALVES VVZS2000-4 Gasket, 4/5 Port Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Cut-Off Tools
- Pneumatic Damper Actuators
- Pilot and Ignition Components
- Aquastat Relays
- Stopwatches
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, Blue/Beige
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps, Straight Base, U Bar
- PLAST-O-MATIC PS Series Pilot Operated Solenoid Valves, 120V, 60Hz
- JOHN GUEST Swivel Male Run Tees, NPTF Thread, Polypropylene White
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X170 Gas Springs
- DAYTON Sewage / Trash Centrifugal Pumps
- PARKER Hollow Hex Plug, 316 Stainless Steel
- PERFORMANCE INSULATION FABRICATORS INC. Pipe Fitting Insulation Elbow
- SLIDE SLEDGE Precision Hammers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0591897 HY20864V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 12.677 Inch Height







