MAIN FILTER INC. MF0585926 A050510010G000009853 Interchange Spin-On Filter, Glass, 5 Micron Rating, Buna Seal, 8.307 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Spin-On Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.78" |
| Burst Pressure | 304.6 psi |
| Collapse Pressure | 145 psi |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 5 µm |
| Filter Size | 472 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Buna N |
| Height | 8.307" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Type | Buna N |
| Thread | 14 BSP |
| Top O.d. | 3.78" |
Product Details:
- Repalcement IKRON A050510010G000009853
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Top I.d. | Seal Type | Filter Rating | Bottom O.d. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0003957 | Cellulose | 3 3/4" | 72 psi | - | - | Buna N | 20 µm | 3 3/4" | - | RFQ
|
![]() |
MF0004615 | Glass | 3 3/4" | 145 psi | 7.88" | - | Buna N | 10 µm | 3 3/4" | - | RFQ
|
![]() |
MF0007089 | Glass | 3 3/4" | 145 psi | 7.88" | - | Buna N | 10 µm | 3 3/4" | - | RFQ
|
![]() |
MF0007107 | Glass | 3.78" | 145 psi | 8.307" | - | Buna N | 10 µm | 3.78" | - | RFQ
|
![]() |
MF0007108 | Glass | 3.78" | 145 psi | 8.307" | - | Buna N | 25 µm | 3.78" | - | RFQ
|
![]() |
MF0007109 | Glass | 5.079" | 145 psi | 7.02" | - | Buna N | 25 µm | 5.079" | - | RFQ
|
![]() |
MF0007110 | Glass | 5.079" | 145 psi | 8.949" | - | Buna N | 10 µm | 5.079" | - | RFQ
|
Explore Products
- PLAST-O-MATIC GGMUV001-PF-D1 Gauge Guard, PVDF, NPT Threaded Connection, FKM Seal
- GRAINGER BULK-RR-P95-16 Polyurethane Rod, Std, 4 Inch Dia, 4 ft Length, 95A, Black, Opaque, 0 Deg F To 200 Deg F
- ALEMITE 393795-24 Pcb Kit
- GRAINGER MA-28103 Adjustable Handle, Ball Knob, Zinc, 1/4 Inch To 20 Thread Size, Black
- THOMAS & BETTS LTEUS02B-L Liquid Tight Flexible Metallic Conduit, Conduit Size 1/2 Inch, 1000 Feet
- MORSE CUTTING TOOLS 14887 Screw Machine Drill, #53 Dia., 135 Degree
- NOTRAX 325N0000BL
- ECEF M1121 Tap Set, 2 Inch Size






