MAIN FILTER INC. MF0584725 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 4.48 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 1.772" |
| Capacity | 8.32g |
| Cracking Pressure | 3045 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 85 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 4 12/25" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1" |
| Top O.d. | 1.772" |
Product Details:
- Repalcement FINN FILTER
Product Variants
| Product | Model | Top I.d. | Filter Media | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005332 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | 3.3" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005335 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | - | 1.85" | Outside In | 13.9g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005338 | 1.346" | Glass | 2.717" | 435 psi | 4 13/25" | 2.717" | Outside In | 20.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005344 | 1.898" | Glass | 3.563" | 435 psi | 6.37" | 3.563" | Outside In | 48.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006004 | 0.476" | Glass | 1.378" | 3045 psi | 3.7" | 1.378" | Outside In | 3.13g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006008 | 0.87" | Glass | 1.85" | 3045 psi | 3.31" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006012 | 0.87" | Glass | 1.752" | 3045 psi | - | 1.752" | Outside In | 10.29g | - | RFQ
|
Explore Products
- EDWARDS SIGNALING 435-4E1 Vibrating Bell, 4 Inch Size, 12VDC, 0.125A Rating
- BROWNING 8C102R C
- PARKER PFTM-40-U-M10
- SUPERVANE SV731142 Air Filter, 70mm Outer Dia., 32mm Inner Dia., 80mm Height
- GATES E2MR-504-04 Round Tooth Timing Belt, 0.079 Inch Pitch, 252 Teeth
- MILWAUKEE VALVE UPBA400TIH 100 Ball Valve, Low Lead Bronze, 2 Piece, Full Port, 1 Inch Valve Size
- MAIN FILTER INC. MF0427953 XH03720 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Buna Seal, 11.42 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Fan Frames
- Dimming Ballasts
- Plunger Cans
- Boiler Drain Valves
- Flexible Ducts
- LOUISVILLE FS1500 Series Fiberglass Step Ladders
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, UNC
- ANSELL 11-100 Hyflex Lightweight Industrial Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 251 Iron Body Y Strainers
- ANVIL AS617 Series Three Hole Swivel Plates
- DAYTON Round Indicator Lights, LED, 24V AC/DC, 12mA Current Rating
- ALL MATERIAL HANDLING CRGX Series Swivel Self Locking Hooks Grade 100
- ULTRATECH Ultra Containment Berms, Rapid Rise, Copolymer 2000
- KIMBLE CHASE Clear Glass Straight-Sided Jars
- PLAST-O-MATIC EBVF3-3 Series Electrically Actuated Ball Valves, CPVC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0584725 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 4.48 Inch Height







