MAIN FILTER INC. MF0584723 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 4.44 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 1.772" |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 4 11/25" |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.004" |
| Top O.d. | 1.772" |
Product Details:
- Repalcement FINN FILTER
Product Variants
| Product | Model | Top I.d. | Filter Media | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005332 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | 3.3" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005335 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | - | 1.85" | Outside In | 13.9g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005338 | 1.346" | Glass | 2.717" | 435 psi | 4 13/25" | 2.717" | Outside In | 20.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005344 | 1.898" | Glass | 3.563" | 435 psi | 6.37" | 3.563" | Outside In | 48.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006004 | 0.476" | Glass | 1.378" | 3045 psi | 3.7" | 1.378" | Outside In | 3.13g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006008 | 0.87" | Glass | 1.85" | 3045 psi | 3.31" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006012 | 0.87" | Glass | 1.752" | 3045 psi | - | 1.752" | Outside In | 10.29g | - | RFQ
|
Explore Products
- DIXON 2CVVF2 European Threaded Coupler, 1/4 Inch Size, 1/4 Inch NPTF, Steel
- APPROVED VENDOR U38869.018.2500 O-ring Dash 394 Epdm 0.21 Inch
- EATON 10250T895LS Heavy-Duty Push-Pull Unit, 30.5 Mm, Blue, 2Nc, Illuminated, 120 Vac Light Unit, 3-Position
- GATES 723122475 Field Attachable Coupling
- APPLETON ELECTRIC RB320S
- GRAINGER BULK-RS-N90-69 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.5 Inch Thickness, 90A, Acrylic Adhesive Backed, Black
- RUKO 214822 Jobber-Length Drill Bit, 25/64 Inch Size, Split Point, High-Speed Steel
- POWERS 900055AJP 6506005 POWERS 6506005
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatic Damper Actuators
- Parts Chests and Boxes
- Platform Lifts
- Hooks and Picks
- Rebar Locators
- MEMPHIS GLOVE NXG Gray Nylon Work Gloves
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Full Leather Back Premium A+ Side Leather Palm Work Gloves
- OK INDUSTRIES WD-30 Series Wire Dispensers
- PROTO Open End Wrench, SAE
- APPROVED VENDOR Flush Clean Out Tee
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 Clear Double Containment Closure Fittings
- EREM General Purpose Diagonal Cutting Pliers
- MERIT BRASS K401 Banded Pipe 90 Deg Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0584723 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 4.44 Inch Height







