MAIN FILTER INC. MF0583798 168400SH3XLS000V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 8.14 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 3.284" |
| Bottom O.d. | 5.984" |
| Capacity | 99.79g |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 3 µm |
| Filter Size | 1349 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 8.14" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 3.284" |
| Top O.d. | 5.984" |
Product Details:
- Repalcement EPPENSTEINER 168400SH3XLS000V
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Filter Media | Top I.d. | Height | Cracking Pressure | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0025808 | 3.937" | Glass | 1.63" | 9.291" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057046 | 3.937" | Glass | 1.63" | 18.465" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 85.47g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057047 | 3.937" | Glass | 1.63" | - | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 85.47g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057056 | 3.937" | Glass | 1.63" | 9.291" | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057057 | 3.937" | Glass | 1.63" | - | 3045 psi | 3.937" | Outside In | 75.18g | - | RFQ
|
![]() |
MF0058199 | 3.11" | Glass | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058209 | 3.11" | Glass | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- FABENCO A71-16PC Self Closing Industrial Safety Gate, 17-18.5 Inch Fit Clear Opening, A36 Carbon Steel
- MAIN FILTER INC. MF0406515 WGH1964 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 5.31 Inch Height
- DIABLO DDD050DIA101F Diamond Saw Blade, 5 Inch Blade Dia, 7/8 Inch Arbor Size, Wet/Dry, Better, Segmented
- DYNABRADE 56622 Housing for Model 59004, 12,000 RPM, Housing
- VERMONT GAGE 141160960 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.6096 Inch Size
- BUSSMANN KDR-E Specialty Fuse, Cable Limiter, Cable Copper Limiter, 600VAC
- WINTERS INSTRUMENTS D852538 1/4 Inch, Welded Conn., 1/4 Inch, Instr Conn., 316 Ss Welded Diaphragm
- BALDOR / DODGE 455226 8-3V33.50-F 8-3V33.50 F Sheave
Explore More
- KEYSHAFT
- Beakers
- Shackles And Accessories
- Chuck Keys and Holders
- Bushings and Torque Arm Kits
- Oils
- MCR SAFETY Neomax Neoprene Coated Green Work Gloves
- VIEGA PROPRESS Adapter Flange, Bronze, Press x Flange
- CHICAGO PNEUMATIC CP3850 Series Angle Wheel Grinders
- VIBCO VS Series Silent Pneumatic Turbine Vibrators
- PASS AND SEYMOUR Weatherproof Blank Covers
- MARTIN SPROCKET Triple MST Bushed Type Roller Chain Sprockets, 80 Chain Number
- BALDOR / DODGE XT50 Mine Duty Extra Drum Pulleys
- WIRECRAFTERS Wire Partition Hardware
- ARLINGTON INDUSTRIES Connectors, Non-Metallic, 45 Degree
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0583798 168400SH3XLS000V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 8.14 Inch Height




