MAIN FILTER INC. MF0583735 166300SH6XLS000P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 8.07 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.071" |
| Capacity | 44.85g |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 5 µm |
| Filter Size | 479 sq. in. |
| Flow Direction | Inside Out |
| Flow Type | Inside Out |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 8.07" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.634" |
| Top O.d. | 3.071" |
Product Details:
- Repalcement EPPENSTEINER 166300SH6XLS000P
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Filter Media | Cracking Pressure | Top I.d. | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006416 | 4.488" | Glass | - | - | 16.22" | 4.488" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006769 | 2.362" | Glass | 435 psi | - | - | 2.362" | Outside In | 21.55g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007069 | 5.65" | Glass | 435 psi | - | 36 1/4" | 5.65" | Outside In | 447.32g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007075 | 3.9" | Glass | 145 psi | 2.03" | - | 3.9" | Outside In | 47.41g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007081 | 2.362" | Glass | 435 psi | - | 7.99" | 2.362" | Outside In | 20.22g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007219 | 2.362" | Glass | 435 psi | - | - | 2.362" | Outside In | 13.36g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007321 | 1.378" | Glass | 435 psi | - | 4.13" | 1.378" | Outside In | 4.55g | - | RFQ
|
Explore Products
- MARTIN SPROCKET 60BS53 2 7/16 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 2.438 Inch Bore, 13.088 Inch Outside Dia. Steel
- APPROVED VENDOR 03087 Threaded Rod, 5/16 In - 18 Thread Size, Carbon Steel, 10 ft. Lg., Zn Plated, Coarse
- MAIN FILTER INC. MF0602451 R10A05EV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 15.67 Inch Height
- AIGNEP 88610B-04 Nylon Plug, 1/4 Inch Tube, Black
- TITAN FASTENERS URB034
- ONSRUD 11-71 Router Bit High Speed Steel 1/4 D 3/4 Cut L 1 Flute
- EATON IQ140MA6541 Power Meter With Integral Display, Electronic, 24-48 VDC, 5A, LED Display
- WIHA TOOLS 26888 WIHA 26888
Explore More
- KEYSHAFT
- Workbench Accessories
- Air Curtains
- Biohazard Waste Cans
- Tube End Leveling Mounts
- Lamp Changers
- AKRO-MILS 30239 Akrobins Plastic Storage Bins
- PYRAMEX Goliath Full Frame Eyewears
- FACOM 66A Hinged Socket Wrenches
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 38 x 19 mm Size
- HEAT WAGON High Pressure Gas Hose
- EATON Communication Module Cards
- LINN GEAR Taper-Lock Series Sprockets, 120 Chain
- UNIWELD CT-100 Series Cutting Tips
- NIBCO S-585-66-LF Series Two-Piece Bronze Ball Valves, Lead-Free, Full Port, Stainless Steel Trim, Solder
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0583735 166300SH6XLS000P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 8.07 Inch Height







